Jdi na obsah Jdi na menu
 


Basiliscus plumifrons (Bazilišek zelený)Obrazek
Třída: Reptilia (plazi)
Řád: Squamata (šupinatí)
Podřád: Sauria (ještěři)
Čeleď: Iguanidae (leguánovití)
Podčeleď: Basiliscinae (bazilišci)
Rod: Basiliscus
Druh: Basiliscus plumifrons

Poprvé popsal: Cope v roce 1876

Výskyt: Od Guatemaly po Kostariku

Velikost: Až 70 cm, z čehož dvě třetiny připadají na ocas

Pohlavní rozdíly: U samců je patrné zesílení v oblasti hemipenisů, a mají nápadně                                  vysoký hřbetní a ocasní hřeben.

Chov a odchov:

Basiliscus plumifrons je výjimečně krásný a výstavní chovanec. V zajetí jej krmíme převážně hmyzem, občas myším holetem, jablky, sladkými krémy, banány, hrozny atd. Bývá téměř pravidlem že každý jedinec má "své chutě", někteří Bazilišci zelení rostlinou potravu vůbec nepřijímají. Baziliškové potřebují prostorné terárium pralesního typu s množstvím větví ke šplhání. Terárium pro jedince by mělo být minimálně 80 x 50 x 80 cm. Raději větší, protože stejně jako některé agamy má špatný zvyk vrhat se proti stěně terária a poranit si tak tlamku. Jako substrát použijeme 15 - 30 cm vysokou vrstvu rašeliny, nebo směs rašeliny a písku, do této vrstvy pak samička zahrabává vejce, vhodnější je však vložit bedničku o rozměru 40 x 50 cm s takto vysokou vrstvou substrátu a zbytek dna terária pokrýt například rašeliníkem, v teráriu tak vznikne více užitné plochy a vejce se lépe hledají. Nutná je velká nádrž s vodou, kterou je nejlepší vyhřívat na 25°C (77°F). Jednak je voda nutná pro spokojený život tohoto tvora, a navíc tak zajistíme 70 - 80% vlhkost vzduchu, kterou tento ještěr nutně potřebuje k spokojenému životu. Denně několikrát rosíme. Teplotu v teráriu udržujeme v rozmezí 27 - 30°C (80 - 86°F), v noci 22 - 25°C (72 - 77°F).
Samička se může pářit a naklást 4 - 15 vajec několikrát do roka, ale značně ji to vyčerpává. V případě že chováme pár hrozí že samec samičku doslova utahá. Chováme je tedy raději odděleně, nebo v případě dostatečného prostoru chovnou skupinu. Vajíčka inkubujeme při teplotě 28 - 32°C (84 - 90°F) a 80 - 90% relativní vlhkosti vzduchu. Mláďata se za daných podmínek líhnou za 47 - 76 dnů, je lépe chovat je odděleně. Samozřejmostí je přidávání vitamínových směsí a minerálií do krmiva, případně vody kterou pijí, a to zvláště u mláďat a březích samic. Mladí přijímají hmyz vhodné velikosti, ale také dětské výživy, jablka, meruňky a drobné rybky občas i malé šneky.

Poznámky: Mezi prsty mají něco jako plovací blánu. Jde vlastně o lem z kůže, jež jim                    pomáhá ve schopnosti běhat po vodě.