Výstavba terária pro mláďata Baziliška zeleného
Jak začít tuhle stránku...asi tím, že by jsme chtěli poděkovat našemu společnému kamarádovi (nebudeme ho jmenovat...hraje totiž v jedné dost známé kapele :-)). Musíme mu poděkovat zato, že nám půl roku nebyl schopný vrátit televizi, kterou měl od nás půjčenou. Naše stěna v obýváku zela prázdnotou a tak nás napadlo zabudovat do ní místo televize terárium.
Nejdříve jsme museli vybrat zvířátko pro které budeme příbytek budovat, to rozhodl přítel...někde v zoo centru viděl párek Bazilišků zelených a pořád o nich mluvil. Potom jen stačilo shromáždit o nich co nejvíce informací, aby se v teráriu cítili jako doma. Protože obýváková stěna nám neumožní vybudovat terárium, které bude vyhovovat i dospělím baziliškům bude terárium určeno pouze pro mladé bazilišky. Poté jim vybudujeme nové, větší terárium (Nyní už jsme začali s jeho výstavbou).
Terárium jsme do stěny zabudovali tak, že je možné ho v případě potřeby přesunout na jiné místo. Zadní, spodní a dvě boční stěny jsou z dřevotřísky, která je natřena silikonem s potravinářským atestem (slouží k nátěru dětských gumových hraček), takže pro zvířata není nijak závadný.
1. Obvodové stěny
Dalším krokem bylo vypěnění stěn terária montážní pěnou. Trochu nás zarazila spotřeba montážních pěn...počítali jsme tak s polovinou. Do rohů jsme připevnili husí krky na protažení hadice, skrz kterou bude čerpadlem vytlačována voda na vodopád.
2. Vypěnění montážní pěnou
Teď pro nás začla kreativní práce...z hromady montážní pěny vytvořit imitaci skály. Nebylo to tak těžké jak se zprvu zdálo. Do pěny jsme vyřezávali otvory do kterých jsme zapasovali břidlici...tu jsme přilepili na akvarijní silikon, nebo jsme ji lepili přímo montážní pěnou. Místo na kterém bude vodopád a kde po kamenech poteče voda bylo nutné lepit kamínek po kamínku a všechny mezery zadělat silikonem, aby se voda nedostala až k montážní pěně. Na druhé straně od vodopádu jsme vyřízli do pěny jeskyni, kterou nyní byzilišci často využívají. Celou boční stranu pod jeskyní jsme polepili velkým kusem kůry, kterou jsme ošetřili silikonovým nátěrem...tím samým který je na stěnách terária. Do pěny jksme taká vyřízli pár otvorů, která posloužili jako květináče jak na živé tak na umělé květiny.
3. Obložení kůrou a břidlicí
Na montážní pěnu jsme nanesli stavební lepidlo na dlaždičky a hned po nanesení, kdy nebylo lepidlo ještě zaschlé jsme ho posypali jemným pískem. Lepidlo jsme nanášeli štětcem a nijak neuhlazovali...líbilo se nám, že to neuhlazené vypadlo přírodně, jako imitace skály.
4. Natření lepidlem a posypání pískem
Uchycení skel jsme vyřešili pomocí dřevěných lišt a sloupků s vyfrézovanou drážkou. Dva sloupky jsme připevnili ke spodní desce pomocí vrutů a ještě přilepili silikonem. Boční lišty jsou jen lepené silikonem a drží skvěle. Sklo začíná až v místě. kde v teráriu končí zemina to je asi 20cm. Přední sklo je pevně usazené, dvě boční skla se dají vysouvat nahoru. To nám umožní rychlý přístup do terária (krmení, rosení atd...) Hlavní přístup do terária je zvrchu, kde se dají buď jednotlivě odendat skla položené na rámu, nebo se dá sklopit celý rám. Mezi skly v horním rámu je cca. 20cm mezera zakrytá síťkou, kvůli větrání terária. Tu nikdy nepřikrýváme.
5. Lišty na uchycení skel
V levém spodním rohu je akvárium o objemu necelých 40litrů. Je přiraženo pevně ke stěnám terária a zasilikováno. Za kameny v akváriu je schované čerpadlo o výtlaku 1m, které žene vodu do vodopádu...čerpadlo má v sobě zabudovaný filtr a tím je zajištěna čistota vody. Dále je v akváriu topení, které zapínáme pouze když teplota vody klesne pod 24°C. Na dně akvária jsou malé kamínky a po stranách břidlice, která zakrývá topítko a čerpadlo.
6. Akvárium